הסבתות של ניצולי השואה

"קצבת הזקנה לא מספיקה, אני הולכת לישון רעבה"

50,000 קשישים במדינת ישראל חווים מציאות של בדידות וחוסר. קצבת הזקנה העומדת על 1,680 ש"ח אינה מספיקה כלל לצורכיהם. רובם לא מממשים את הזכויות המגיעות להם בשל בירוקרטיה וחוסר בגורם מסייע. למרבה המזל, קיימות עמותות כמו עמותת "לחיות בכבוד", הדואגת להם לארוחה חמה ואוזן קשבת

"קצבת הזקנה לא מספיקה ואני הולכת לישון רעבה, ", 50,000 קשישים במדינת ישראל חווים מציאות של בדידות וחוסר. הם חיים על קצבת זקנה של 1,680 ש"ח, סכום מביש שלא מספיק למזון, תרופות וקורת גג. רובם ניצולי שואה עריריים ללא בן משפחה שניתן להישען עליו וביומיום הם פשוט בודדים.

איפה מדינת הרווחה?

במדינת ישראל קיים חוק "האזרחים הוותיקים" משנת 1989, המעגן את זכויות הקשישים בישראל מעבר לקצבת הזקנה. חוק זה מאפשר להם להנות ממגוון הטבות בניהן: הנחות בתשלומי ארנונה, הנחות בקבלת שירותים רפואיים, מענק חימום הבית, קבוצות תמיכה, קצבת נכות ועוד.

עד כאן נראה כי הקשישים בישראל מטופלים היטב, אך אליה וקוץ בה. מאחורי כל זכות כזו שקיימת עבורם, בירוקרטיה ענפה, כך שמרבית הקשישים שאין להם סיוע משפחתי, לא מודעים לזכויות שהם יכולים לקבל ולא דורשים אותם. 

למרבה הצער, אין כיום גורם מוסמך שיכול ללוות את הקשישים בקבלת הזכויות שלהם, על אף שנושא זה עלה מספר פעמים בכנסת בעשור הקודם, אך לא הגיע למימוש אמיתי.

להפיג את הבדידות והחוסר בארוחה חמה

אם כך, האם יש גורם כיום שמסייע לקשישים אלו? המציאות מראה כי קיימות מגוון עמותות, כמו עמותת "לחיות בכבוד", אשר נרתמות לטובת הנושא ומסייעות בעזרת איסוף תרומות וצוותי מתנדבים. 

כמובן שידם של העמותות מוגבלת והן תלויות באיסוף התרומות שחלקן מגיעות מיהודים נכבדים מחו"ל ותורמים מהארץ. 

עמותת לחיות בכבוד דואגת לקשישים אלו באמצעות ארוחה חמה ואוזן קשבת, שני דברים שממתיקים מעט את המציאות המרה שהם חווים ביומיום.

בזכותך עוד קשיש יהיה מאושר

ביום יום רבים מוציאים 20 שקלים ויותר מכך על ארוחות בחוץ. אותם 20 שקלים באופן חד פעמי יכולים להיות ארוחת צהריים שתהפוך קשיש אחד למאושר. יותר מכך, 100 שקלים הם 5 ארוחות של 5 קשישים מאושרים. ואם אתם מעוניינים ליותר מכך, דעו כי הוראת קבע של 100 שקלים בחודש זו ארוחת צהריים קבועה עבור 20 קשישים. זה הזמן לעשות מצווה גדולה ולסייע ל-50,000 קשישים להיות קצת יותר מאושרים בערוב ימיהם.

שתפו את הפוסט

עוד כתבות

שמח וכיף במטבח של לחיות בכבוד!

שמח וכייף במטבח של לחיות בכבוד!מתנדבים באהבה למען הקהילה!תודה רבה לקבוצת המתנדביםמחברת helpUp שמארגנת משלחות התנדבות בחו״לרוצים גם להירתם ולתרום למען ארוחות בריאות ומזינות לניצולי

קרא עוד >>

רוצים גם אתם להתנדב?

נשמח לראות אותכם מצטרפים, התקשרו אלינו עכשיו וביחד נעזור לכולם

מתנדבים מחלקים באהבה