הגיע הזמן לחבק אותם

מזון או תרופות? הבחירה הקשה של כ50 אלף קשישים בישראל

קשישים רבים נמצאים מתחת לקו העוני. הסכום המקסימלי של קצבת זקנה מביטוח לאומי עבור קשיש יחיד ללא ילדים, הוא 1,680 שקלים. עם זכאות להבטחת הכנסה, הסכום יעלה ל-4,000 שקלים. עמותת "לחיות בכבוד" מעניקה סיוע למאות קשישים וארוחת צהריים חמה

אף אחד לא רוצה להיות מושלך לעת זקנה, אך המציאות של קשישים במדינת ישראל נראה אחרת. 

אם ניכנס לעובי הקורה, נראה כי שיעור הקצבה לקשיש יחיד ללא ילדים, עומד כיום על 1,680 שקלים בלבד. במידה ולאותו קשיש יש בת זוג בת 80 ומעלה, הקצבה תעלה ל-1,775 שקלים וסכום המקסימום של הקצבה עומד על 3,589 שקלים וזאת במידה ולזוג היו שני ילדים או יותר. עם השלמת הכנסה ליחיד, יגיע הקשיש לסכום של 4,000 שקלים וזוג עם ילדים לסכום של 8,372 שקלים. ראוי לציין כי לא כל הקשישים זכאים להשלמה זו והקבלה שלה מותנית במספר תנאים מחמירים.

מסכומים נמוכים אלו מנוכים דמי ביטוח הבריאות שנעים בין 216 שקלים ל-311 שקלים. אין ספק כי סכומים אלו אינם מספיקים לרמת חיים מינימלית של קשיש במדינת ישראל, מתאפיינת כיום ביוקר המחיה ושיעורי אינפלציה גבוהים. 

קשישים רבים כיום נשענים על סיוע של עמותות רבות, שהבולטת מביניהן היא "לחיות בכבוד" אשר מעניקה להם ארוחת צהריים חמה, נחמה ותשומת לב. הסיוע ניתן בזכותם של מתנדבים ואנשים אשר מעניקים תרומות ובזכותם קשישים רבים הופכים למאושרים יותר.

האם הפנסיות מצילות את המצב?

חוק פנסיה חובה החל משנת 2008 עבור שכירים. מי שכיום מוגדר קשיש במדינת ישראל ויצא לגמלאות לא מזמן, ודאי הצליח לצבור סכום יחסית נמוך שלא יוסיף הרבה לקצבת הזקנה הניתנת כיום על ידי הביטוח הלאומי.

קשישים שעברו את גיל 70, ברוב המקרים לא ייהנו כלל מכספי הפנסיה התעסוקתית משום שלרובם לא קיימת פנסיה כזו. 

זכויות הפנסיה התעסוקתית באות לידי ביטוי אצל קשישים שיש להם פנסיה תקציבית או כאלו שעבדו בעבודות בשכר גבוה וחסכו לעצמם באופן עצמאי.

לחיות מתחת לקו העוני

השכר החודשי הממוצע במשק הישראלי לשנת 2023 הוא 11,730 ש"ח. כאשר קשיש מקבל קצבה חודשית של  כ-3,500 שקלים בממוצע, הוא נמצא בתחתית קו העוני של מדינת ישראל. 

כמובן שסכום זה אינו מספיק לרכישת מזון ראוי ומספק ובטח שלא לתרופות וטיפולים בגין מחלות המאפיינות את הגיל. זהו מצב עגום אשר מביא קשישים רבים במדינת ישראל לבחור בין רכישת תרופות לרכישת מזון.

לסייע לקשישים זו חובתנו

עמותת "לחיות בכבוד" מקיימת את הצורך הבסיסי של כל קשיש לחיות בכבוד המגיע לו. היא מסייעת בכל יום למאות קשישים הנמצאים במצוקת רעב. מתנדבי העמותה מגיעים בכל יום ל-29 נקודות חלוקה ברחבי הארץ ומעניקים כ-1,500 ארוחות חמות מידי יום. התרומות של כל אחד מכם מסייעות בהמשך הפעילות המבורכת של העמותה.

שתפו את הפוסט

עוד כתבות

שמח וכיף במטבח של לחיות בכבוד!

שמח וכייף במטבח של לחיות בכבוד!מתנדבים באהבה למען הקהילה!תודה רבה לקבוצת המתנדביםמחברת helpUp שמארגנת משלחות התנדבות בחו״לרוצים גם להירתם ולתרום למען ארוחות בריאות ומזינות לניצולי

קרא עוד >>

רוצים גם אתם להתנדב?

נשמח לראות אותכם מצטרפים, התקשרו אלינו עכשיו וביחד נעזור לכולם

מתנדבים מחלקים באהבה